چــــادر خاکی

به عشق چادر خاکی مادر پهلو شکسته ام ....

چــــادر خاکی

به عشق چادر خاکی مادر پهلو شکسته ام ....

چــــادر خاکی

بس که آن لبخند سحر دلفریبی ساخته است
آدمی مثل من از دنیا به سیبی ساخته است
.
خاکیان بالاتر از افلاکیان می ایستند
عشق از آدم چه موجود غریبی ساخته است

"به یاد شهید محسن حاج رضایی"


در اینستاگرام همراه شما هستم:kaniz.madar

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
آخرین نظرات

خرافات و تمسک به اموری که مستند و مدرک معتبر روایی و دینی ندارند از جمله اموری است که موجب انحراف دین و منجر به بدعت در دین می شود. آداب و رسومی که با رنگ و لعاب دینی ناگهان در جامعه سر برمی آورند و عده ای ساده دل و یا جاهل را  هر چند با نیت پسندیده به دنبال خود می کشد.
 
جای تأسف است در برخی موارد این گونه آیین های من درآوردی و نامعلوم در جامعه رواج می یابد و برخی از مردم به جای آنکه به علما و مراجع رجوع کرده و با تحقیق سراغ این اعمال بروند با اعتماد به سخنان بی پایه افراد بی مایه در دام خرافات گرفتار می شوند. این تأسف آن گاه فزونی می یابد که در این سال ها بارها مراجع و علما بر رواج خرافات نهیب زده اند.
 
چند سالی است در پایان ماه صفر مراسمی در برخی شهرها باب شده است که در ظاهر مانند بسیاری از خرافات دیگر عملی نیکو وانمود می شود، اما هنگامی که در آن اندیشیده می شود نتیجه به آنجا می رسد که با خرافه ای دیگر مواجه هستیم.
 
داستان از این قرار است که گفته می شود در شب اول ماه ربیع الاول چند ساعتی قبل از نماز صبح روز اول این ماه می بایست درب هفت مسجد را کوبید و با این کار پایان دو ماه عزاداری و آغاز ماه شادمانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) را اعلام کرد و بدین سان از دستان حضرت زهرا (سلام الله علیها) صله دریافت کرده و حاجات خود را طلب کنیم.
 
در سال های ابتدایی این مراسم به کوبیدن در مسجد و آن گاه اقامه نماز صبح در آخرین مسجد اکتفا می شد. اما با گذشت زمان بر پیرایه های این عمل افزوده شد. سال بعد تضرع و ناله و گریه بر درب مسجد. سال بعد پخش نذورات و شیرینی و شکلات و...، سال بعد گفته شد در آخرین مسجد باید دعای توسل خوانده شود و سال بعد روشن کردن شمع بر در مسجد و آب و جارو کردن مقابل آن هم اضافه شد و همین طور این سیر تکاملی ادامه یافت تا جایی که برخی از نماز مغرب شب اول شروع به این کار می کردند تا از خواب شب هم بی بهره نمانند.

در همان سال های ابتدایی مراجع عظام طبق وظیفه دینی و شرعی خود که هنگام ظهور بدعت ها، علما باید علم خود را بروز و ظهور دهند بر بی ریشه بودن این عمل تأکید کردند. اما متأسفانه هنوز برخی این راه اشتباه را می پیمایند. این نمونه ای از نمونه های فراوان است که برخی در خارج از چارچوب دین برای طلب حاجات و نیازهای خود از خداوند و ائمه متمسک به آیین هایی این چنینی می شوند.

متاسفانه در بسیاری از موارد این اعمال با خرافات مخلوط شده و به مواردی انحرافی در دین تبدیل می شود. اگر عملی در دین وارد نشده باشد و با عنوان دین انجام شود، علاوه بر اینکه ثوابی ندارد، بلکه گناه نیز محسوب می‌شود، چرا که بدعت در دین نهی شده است.
 
بنابر مستندات تاریخی و روایی معتبر شیعه و سنی، شب اول ماه ربیع الاول به واسطه واقعه مهم خوابیدن حضرت علی(علیه السلام) در بستر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در سال سیزدهم بعثت (همان شبی که کفار مکه تصمیم به قتل دسته جمعی حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) در بستر خواب گرفته بودند) مشهور است و در همان شب ایشان به مدینه هجرت فرمودند که به "لیلهٔ المبیت" مشهور است.
 
حضور در مساجد در پایان ماه صفر به یاد مجاهدت امیرالمومنین(علیه السلام)
بنابر نظر فقها و بر اساس آنچه در روایات مستند و معتبر آمده است، مستحب است که مومنین در این شب به یاد مجاهدت امیرالمومنین(علیه السلام) در مساجد حضور یافته و تا سحر به راز و نیاز و مناجات با خداوند متعال بپردازند.
به هر حال به نظر می رسد که اطلاع رسانی و آگاه ساختن صحیح، دقیق و به موقع مردم در مورد مسایل دینی از ضروریات و اصول کاری دستگاه های مربوطه و از جمله رسانه است که می تواند جلوی ترویج و گسترش خرافات که همچون موریانه ریشه اعتقادات جامعه را می خورد را گرفته و به تعالی جامعه یاری رساندن.

روایت «من بشرنی بخروج صفر قله الجنه؛ هر کس به من بشارت دهد که ماه صفر تمام شده است، بهشت برای اوست» به عنوان یکی دیگر از تحریفات خروج از ماه صفر ادامه داد: این روایت نیز از سند متقنی برخوردار نیست و به احتمال فراوان این روایت در مورد ابوذر غفاری بیان شده است، اما عده ای این روایت را دال بر این گرفته اند که بشارت دادن پیامبر به اتمام ماه صفر، ثواب و پاداش دارد.

اینکه بدعت گذار در دین مورد خشم خدا و رسول خداست، افزود: افرادی که سنت های غیردینی را با اسم دین و به عنوان عملی مستحب ترویج می کنند، دچار فعل حرام می شوند.

در مفاتیح‌الجنان شیخ عباس قمی آداب خاصی برای این امر ذکر نشده و تنها به ذکر اعمال شب اول ماه بسنده شده است. ولی در برخی روایات، اقامه نماز شکر به شکرانه اقامه دو ماه عزاداری و عبادت، روزه گرفتن، صدقه دادن، کمک به مستمندان و قرائت زیارت پیامبر(صلی الله علیه و آله) و امیرالمومنین علی(علیه السلام) در ابتدای این ماه توصیه شده است.


...التماس دعا...
 • کنیز حضرت مادر سلام الله

خرافات

نظرات  (۱۱)

 • بی پلاک 313
 • به به سلام خواهری
  واقعا مطلب به جایی بود خیلی واسم سؤال بودو دنبالش نرفتم ممنون که آگاه سازس کردی خواهری
  پاسخ:
  سلام خواهرجان..
  ممنونم وظیفه بود..دعام کن
 • هیئت یاد یاران
 • سلام
  ممنون از وظیف شناسی تان .
  در پناه امام زمان باشید انشاالله
  پاسخ:
  سلام.
  خواهش میکنم
  التماس دعا
 • علیرضا علاقه مندان
 • جامع و مانع بود
  ممنون و متشکرم
  پاسخ:
  ممنونم
  التماس دعا
 • فرزند آدم
 • خیلی به جا بود...بدعت همینه دیگه ..شاخ و دم نداره ...یه عده در اصل واجبات لنگ میزنن اونوقت چنان به این آداب خرافی پایبندن که ...
  ممنون
  پاسخ:
  ممنونم از شما...
  باشد که قدم کوچکی در راه خدمت به اسلام ناب محمدی برداشته باشیم.
  التماس دعا
 • فرزندِ زهـــــــــــرا (س) ...
 • سلام ابجی جان
  خیلی خوب بود.ممنون از اطلاع رسانیت
  اتفاقا چند روز پیش تو فکر این مساله بودم که چطوره
  پاسخ:
  سلام.
  خواهش میکنم خواهر.زحمت کشیدی سر زدی.
  التماس دعا
  سلام.خواهرجان خیلی ممنون که اطلاع دادید...اتماس دعا
  پاسخ:
  سلام.
  وظیفه بود.
  محتاج دعای شما هستیم...
 • حاج سالار
 • رحمت للعالمین فرمودند
  أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة ؛
  من و علی -ع- دو پدر این امت هستیم
  ( بحارالأنوار 16 95 باب 6)
  تسلیت باد
  پاسخ:
  سلام علیکم.
  ایم بر شماهم تسلیت باد.
  ممنونم از حضورتون.التماس دعا
  سلام خواهری
  مطلب خیلی خوب و کاملی بود...ممنون
  یا علی
  پاسخ:
  سلام.
  ممنونم خواهر جان.
  علی یارت.التماس دعا
 • پـــلاکـــــ پـــلاکـــــ
 • سلام آبجی....
  ممنون از حضورت:)
  لینک شدی:)
  پاسخ:
  سلام
  وظیفه بود خواهرجون.
  خیلی زحمت کشیدی..
  شماهم لینک شدی
 • تنهایی خسته
 • سلام. اگر دوست داشتید سری به من هم بزنید .
  پاسخ:
  سلام.
  ؟؟؟
 • بشنو از نی...
 • با تشکر از شما عزیز ارجمند
  خیلی استفاده کردم
  پاسخ:
  سلام.
  خیلی ممنونم از حضور شما.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  تجدید کد امنیتی